سخنرانی مراسم افتتاحیههمزمان با تاسیس شهر و بندر نوشهر و ساخت جاده کندوان  از حدود سال 1310 شمسی به بعد عده ای از اشکوریها نیز در کارهای ساختمانی و پل سازی های آن مشارکت داشتند. برخی از آنان ابتدا بصورت موقت و سپس با انتقال خانواده های خود برای همیشه در نوشهر و چالوس مستقر گردیدند.

برادران علی نژاد مرحومان حاج جعفر و عزیز ، مرحوم حاج اسداله خانی پور در سال 1329 یعنی 60 سال پیش از جمله نخستین اشکوری هایی بودند که در منطقه  گردکل سکنی گزیدند و اندکی بعد دایی آنها مرحوم کربلایی یعقوب عبدالهی و پسرخاله دیگرشان مرحوم حاج حسین خانجانزاده که در آن دوران در شهر چالوس سکونت داشت به آنها می پیوندند و این چهار خانواده – دایی و خواهر زادگان- سنگ بنای حضور اشکوریها را در نوشهر بر پا می دارند. برابر آماری که کانون تهیه نموده است تنها درمنطقه گردکل نوشهر که محل استقرار اولیه آن چهار خانواده بود حدود 400 خانوار اشکوری زندگی می کنند و در دیگر مناطق شهر و حومه آن از ملاکلا در جنوب شرقی سی سنگان تا هلستان در غرب نوشهر چند برابر این تعداد خانوار اشکوری سکونت دارند و بخش بزرگی از جمعیت نوشهر را تشکیل می دهند. شهری که خود در برپایی و آبادانی آن نقش فعالی داشته اند.

از نسل اول شادروان عزیز علی نژاد نخستین عضو انجمن شهر نوشهر قبل از سال 1350 بود. متاسفانه آن انسان شجاع و بادرایت ، با مرگ نابهنگام خود در سال 1349 در سن 40 سالگی ضمن داغدار کردن ما مردم،  شهر نوشهر را از توانائیهای خدمت گذاری صدیق محروم نمود. پس از وی مرحوم صمد احمدی اشکوری و آقای سید محمد آقایی – که عمرش دراز باد- در دوران قبل از انقلاب از اعضاء انجمن شهر و منتخب مردم در آن نهاد بودند و آقای حاج صفر حسین زاده و مرحوم مطلب قاسم نژاد – پدر شهید جعفر قاسم نژاد – که اخیرا به دیار باقی شتافته است، نیز در دو دوره کاری منتخب مردم نوشهر در انجمن شهرستان نوشهر بودند.

از نسل دوم پس از انقلاب شادروان مرحوم الیاس علی محمدی در بخش های گوناگون اجرایی از جمله در مدیریت بازرگانی شهرستان نوشهر خدمت گذاری کرده است. مهندس یدالله اسماعیلی در سمت معاون فنی دفتر جنگلداری ، سازمان جنگلها و مراتع و آبخیزداری کشور ، مهندس محمود قاسمی کاکرودی مسئول تجهیز و نگهداری نیروگاههای ایران ، مهندس رسول خانجانزاده رئیس گروه احیا و توسعه گیاهان دارویی و صنعتی سازمان جنگلها و مراتع کشور ، آقایان محمود بهرامیان در سمت فرماندار نوشهر ، خلیل بابائی در مدیریت  آموزش و پرورش شهرستان نوشهر و کلاردشت ، محمد سهراب نژاد و حسینعلی گل علیزاده در سمت بخشدار کلاردشت و سرهنگ محمدرضا عیسی پور به عنوان فرمانده پادگان مرزن آباد و تیمسار رحمت الله محمد پور فرمانده پلیس راه منطقه غرب مازندران و دکتر گل علیزاده در بخش بهداشت شهرستان مسئولیت اجرائی داشتند و اکنون نیز از نسل سوم مهندس حمزه رستم پور کاکرودی معاونت برنامه ریزی و پشتیبانی شیلات ایران و مهندس رحمت علیزاده جیرکول معاون برنامه ریزی و پشتیبانی اداره کل منابع طبیعی استان مازندران و مهندس علی امانی شهردار جوان و پرتلاش ما مشغول خدمت رسانی به شهروندان نوشهر است و بسیاری دیگر از جوانان نسل سوم در بخش های گوناگون اجرایی خدماتی و فنی در کنار دیگر همشهریان خود حضوری فعال و تاثیرگذار در پیشبرد امور شهرستان  نوشهر دارند که ذکر اسامی تمامی آنان از حوصله این گفتار خارج است.

کمتر خانواده ای از نسل دوم داریم که بی سواد باشند. در نسل سوم اشکوری ها می توانیم ادعا نمائیم که اصلا بی سواد نداریم، زیرا  یکی از دلایلی که پدران ما 200 کیلومتر راه را طی نمودند و خانواده های خود را به اینجا آوردند امر آموزش و تحصیل فرزندان آنان بود. این میل در نسل سوم شدید تر از نسل اول و دوم ادامه پیدا کرده که نمونه آن حضور جوانان تحصیل کرده و فرهیخته ما در جای جای ایران و بسیاری از کشورهای جهان است.

جوانان بسیاری از ما در دوران جنگ تحمیلی در صحنه های دفاع از کشور و انقلاب حضور داشتند. عده ای از آنان به درجه رفیع شهادت نایل گردیدند و شمار زیادی زنده ماندند و در بخش های بازسازی و سازندگی کشور نقش نوین خود را به خوبی ادامی نمایند.

می توانیم با صدای بلند اعلام نمائیم که 50 سال قبل دومین مسجد شهر نوشهر توسط پدران ما در همین منطقه – مسجد حضرت قائم – احداث گردید و اشکوری های ساکن مناطق دیگر شهرستان نوشهر در ملاکلا ، مزگاه ، لتینگان ، شمع جاران ، درزی کلا ، علی آباد ، تازه آباد ، خیره سر، سنگ تجن، کورکورسرنیز در محل خود مبتکر چنین اقداماتی بوده اند.

باعث و بانی ساخت اولین درمانگاه محلات نوشهر- درمانگاه پاستور- ، اهدای زمین و کمک به ساخت بنای آن شادروان مرحوم صمد احمدی اشکوری بود و کوشش های او را در جهت اتمام و راه اندازی فنی آن هیچگاه فراموش نخواهیم کرد.

زمین احداثی مسجد امام جعفرصادق، واقع در خیابان فردوسی جنوبی نوشهر و بخشی از هزینه ساخت آنرا شادروان مرحوم حاج اسداله خانی پور اهدا نموده است.

در بخش ایجاد مکان های آموزشی ، حمام، ورزشگاه و احداث کلانتری شماره 12 نوشهر اشکوری های این منطقه نقش فعالی داشته اند. جا دارد در اینجا از تلاش های ارزنده  برادرمان مهندس علی داراب لیما- کارشناس وقت سازمان برنامه و بودجه استان- در جهت تخصیص بودجه های ملی و استانی در زمینه های ذکر شده برای شهرستان نوشهر سپاسگذار باشیم.

ما وارث فرهنگ، آداب و رسومی از دیار خود هستیم که در آن همکاری ، تعاون و کمک به هم نوع حرف اول را در زندگی جمعی آنان می زند. خانه های روستاهای آبا و اجدادی ما بصورت جمعی و با هم یاری و کمک پایاپای هم ساخته می شد.

هدف ما از تشکیل کانون اشکوری های شهرستان نوشهر که در واقع خانه دوم همه اشکوری های شهرستان نوشهر است، احیاء و حفظ آن سنت های نیکو البته منطبق با شرایط روز است. شناخت توانائیهای چند صد خانواده ای که در طول 60 سال گذشته از روستاهای اشکور علیا و سفلی به این نقطه آمده اند و زبان و آداب و رسوم مشترکی دارند و امکانات بسیاری که با تجمیع آنها حول اساسنامه کانون در عرصه های صندوق اقتصادی ، تعاونی های خدماتی ، تولیدی ، فرهنگی ، ورزشی و امور خیریه ، توان آن را خواهیم یافت تا یاری گر بسیاری از معضلاتی باشیم که در جامعه با آن دست به گریبانیم. امید آنرا داریم تا با تجمیع این توانائیها ضمن انتقال آن آداب و رسوم انسانی به نسل های آینده بهتر بتوانیم دین خود را در شهری که در آن زندگی می کنیم ادا نمائیم.

بدون شک در راه رسیدن به اهداف ذکر شده ، مساعدت و همکاری قانونمند مسئولین شهری امری ضروری و لازمه حرکت ما در این مسیر است. از آنجائیکه اعتقاد داریم آنان نیز هدفی جز خدمت و ارتقای کیفی خدمات عمومی و عام المنفعه در حوزه مسئولیت خود در شهرستان در سر ندارد، یاری گرما در این راه خواهند بود.

تذکر این نکته را لازم می دانیم که بعلت حضور 60 ساله ما در شهرستان نوشهر پیوندهای عمیقی بین ما و دیگر اقوام تشکیل دهنده جمعیت شهرستان نوشهر به وجود آمده است. بسیاری از فرزندان ما از میان آن اقوام شریک زندگی خود را پیدا کره اند و باالعکس. یکی از اهداف کانون که در اساسنامه آن نیز آورده شده است گسترش روابط با آن اقوام است. ما نه تنها خود را قومی مهاجر به این دیار نمی دانیم بلکه اعتقاد داریم که تمامی ایران سرای ما است. برحسب اتفاق پدران ما این دیار زیبا را برای استقرار دائمی زندگی خود انتخاب کرده اند و ما از این حیث از آنان سپاسگذاریم.

هیئت مؤسس کانون اشکوریهای شهرستان نوشهر

تاریخ : 18/3/1389

۹دیدگاه

 1. با سلام در صورت امکان به پرسشهایم پاسخ دهید. آیا به اشکور سفر نموده اید؟ مردمان و سرزمین اشکور را چگونه توصیف و تشریح مینمایید؟ لطفا به توضیح بنگارید …..

 2. هفته ی پیش سری به اشکورات زدم، متاسفانه دیدم که دو گاو نر سرشاخ شدند و خون زیادی از این دو راس گاو جاری شده بطوریکه دو جوان در کنار گاو ها ایستاده و در حال فیلمبرداری می باشند، ظاهرا می خواستند در فیس بوک قرار هند، آقای مهندس عیسی پور که من برای شما ارزش زیادی قائلم و می دانم که خیلی دلسوز هستید، اشکور این قدر بی در و پیکر شده است که این جوانان بی سرو پا آن جا را حیاط خلوتی برای خود ساخته اند.

 3. باسلام و ادب و ارادت : انتظار حقیر از کاربران اینست که درسایت کانون مطالب بیشتر و البته مهمتری درج نمایند… شایسته است انتقادات سازنده خود را با یک پیشنهاد حداقلی ارزشمند و کاربردی نمایند… متشکرم…

 4. روزهای سخت، بهائی است که باید برای سرافرازی پرداخت. با سلام و خسته نباشید به دوستان تلاشگر وب سایت؛ کار سختی را آغاز کرده اید، و برای جذب مخاطبان مرتبط و تنوع طلب به ویژه نسل پویا و پرسشگر جوان تلاش مضاعف لازم است. بدین منظور، اعلان فراخوان برای جوانان و نوجوانان اشکوری میتواند بخشی از موارد را به منصه شناخت بیشتر بگذارد. من نیز دراین کار بزرگ آماده همکاری در اندازه امکاناتم هستم.

  • باسلام وارادت:
   سایت متعلق به همه ی هموطنان اشکوری وغیره است…..
   منتظرهمه نوع مطالب شما هستیم……متشکرم…

 5. سلام بر شماعزيزاني كه با راه اندازي وب سايت حاضر بعنوان پل ارتباطي بين هم ولايتيهايمان تلاش مي كنيد ضمن سپاس فراوان . اينجانب ازهمينجا به بزرگان سرزمينمان كه درميان مانيستند درود ميفرستم و همچنين به همه هم ولايتيهاي فرهيخته وزحمتكش و خستگي ناپذير خود وهمه آنها كه يادآوري نامشان خاطرات كودكيمان را در يادهامان زنده ميكنند عرض ارادت ميكنم. خسته نباشيد.

 6. با سلام خدمت ملت شریف همشهری و هموطن

  تاریخچه خواندنی و جذابی بود برای نسل جوان اشکوری.

  متشکرم

  زنده باد اشکوری
  پاینده باد اشکورات