اشکور در یک نگاه

اشکور در امتداد سلسله کوه هاي البرز قرار دارد و از جنوبي ترين نقطه شهرستان هاي رودسر و املش آغاز تا جنوبي ترين نقطه شهرستان رامسر ادامه دارد. محدوده اشکور از جنوب به قزوين از مغرب به سياهكل ، لنگرود و رودبار الموت واز شرق به بخش کوهستاني شهرستان  تنکابن و از شمال به دامنه هاي کوهستاني رحيم آباد،املش و رامسر متصل است.

در حال حاضر، قسمت عمده  مناطق اشكور  در جنوب شهرستان رودسر بخش رحيم آباد استان گيلان واقع شده است.

اشكور از لحاظ جغرافيايي شامل دو دهستان به نامهاي دهستـان اشكور بالا شامل 50 آبادي و دهستـان اشكور پايين شامل 107 آبادي بوده است و با مجموع 157 آبادي، در جنوب شهرستان رودسر استان گيلان واقع شده است که قسمتهاي کوهستاني شهرستان هاي رودسر – املش و شهرستان  رامسر فعلي را شامل مي گردد.

اشکور تمدني ديرينه داشته و به سلسله کاکيان برمي گردد. در سده‏هاي اخير نام عالمان بي‏شماري با پسوند «اشكوري» در كتب تراجم و رجال آمده است.

اشكور از لحاظ فرهنگي در منطقه تاريخي  ديلم  قرار دارد و مردم اين سامان كه جزء كوچكي از مردم ديلم به شمار مي‏آيند، همگي در قرن سـوم از آيين زرتشـت خارج و توسـط «ناصـرالحــق اُطـــروش» مسلمان و شيــعه اثني عشري شدند.

كشت و برداشت فندق در اشكور رواج دارد .

جاذبه هاي سياحتي و زيارتی

از جاذبه هاي زيارتي و بقاع متبرکه که مورد احترام و زيارت اهالي اشکور و سياحان است، آقا سيد حسين و بي بي سکينه درمنطقه ييلاقي سجيران، سيد علي کيا در روستاي نيلو، آقا سيد سليمان درروستاي کاکرود، آقا سيد قاسم و سيد ابراهيم در روستاي لسبو، آقا سيديحيي در روستاي دليجان و سيد ميربهادر در روستاي برمکو را مي توان نام برد.

همچنين آقا سيد حسين و آقا سيد جلال در روستاي شوک ، بقعه متبرکه هفت امام در روستاي رودبارک، امامزاده آقا سيد ابراهيم جورکلايه، بقعه آقا سيد حسين در روستاي نارنه، بقعه متبرکه آقا سيد برهان و شاه سفيد کوه در روستاي ميج، بقعه متبرکه روستاي ولني، بقعه آقا شيخ کريم در روستاي ويشکي، بقعه صلوات کوه “سام و لام” در روستاي نياسن و بقعه آقا سيد جليل در روستاي گيري از ديگر جاذبه هاي زيارتي اين منطقه است.

بقعه آقا سيد عمران در روستاي جيرکلايه، بقعه سيده سليم در روستاي درگاه، بقعه آقا سيد يحيي در چاکل، بقعه آقا شيخ سليمان در روستاي چاکان، بقعه آقا سيد برهان در تکامجان، بقعه آقا سيدوهاب الدين در شفيع آباد، بقعه سوري در روستاي زراکي، بقعه آقاسيديحيي در ليما، بقعه بي بي سليمه و سيدجعفر در جيرکل از بقاع متبرکه مورد احترام و زيارت اهالي اشکور و سياحان است.

منطقه سياحتي “سفيد آب”، چشمه آب معدني سجيران، کوه عروس و داماد در روستاي زياز، غار کبيران در گرمابدشت، غار وادار در دليجان، غار سرد دره در روستاي شاهيجان منطقه ييلاقي جواهردشت، قلعه هاي ليما و لسبو و سي گول سرا و تول لات منطقه تفريحي لپاسر، بزابي و نفتچاک، آسيابهاي آبي کاکرود، غار اسب طويله در روستاي گيري، مسجد ناصرالکبير رودبارک، منطقه ديدني سي پل و رودخانه زيباي پلرود، درياچه طبيعي صمد آباد، تونل قله شاه سفيد کوه در روستاي قديمي ميج از جاذبه هاي بکر گردشگري منطقه اشکور است.

 

پاسداشت فرهنگ غني و پر بار اشكور و ديگر مناطق ديلم نشين

اشکور سرزمين مردان دلاور، سرزميني با تاريخ ديرين همراه هزاران راز کهن که در دل نهفته دارد و در گذر زمان توانسته است فرهنگ غني و پربارش را پاس دارد و مردمان سخت کوش آن پاسداران خوبي در حفظ آداب و رسوم پهنه اي از سرزمين مقدس ايران باشند.

آنان توانسته اند ادبيات مردمي خود را که کهن ترين دستاورد انديشه و احساس انسان ها است با گويش، مراسم جشن ها و شادي ها، آيين هاي ديني، داستان ها واسطوره ها، مثل و پند از روزگاران کهن به گونه دلنشين به دست دوستداران و شيفتگان هديه کنند.

گرچه در تند باد گذر روزگاران از گردنه هاي خطرعبور کرده اند، آمدن فرهنگ تجدد توانسته پاره اي از آداب و رسوم ديرين آنان را به چالش طلبد و در پهنه هايي آن را به ابرهاي تاريک زمان پنهان سازد.

همگان به ويژه فرزندان اشکورو ديلمان وظيفه دارند در حفظ سرمايه هاي عظيم بجا مانده از پدرانشان در تمامي زمينه ها فرهنگ غني سرزمين شان همت گمارند و در سينه تاريخ ثبت کنند تا از گزند طوفان ها و بدي ها در امان بمانند.

۶دیدگاه

  1. سلام خسته نباشید خیلی متاسفم که نامی از امام زادگان هاشم و محتشم لشکان نبردید جهت یادآوری بنای چوبی حکاکی شده این مکان جز آثار باستانی جمهوری اسلامی ایران است لطفا منصف باشید ممنون.

    • با سلام به همولایتی خوبم امیر همایون خان از اینکه خسته نباشید گفتید بسیار سپاسگزاریم بیشتر معرفیهای اماکن زیارتی و دیدنیها را دوستان مثل شما ارسال یا نگارش مینمایند. حق را به شما میدهم و امیدوارم دیگر از دوستان این انصاف را رعایت بنمایند به امید آن روز . کانون اشکوریهای نوشهر.

  2. درود فراوان بر شما دوستان گرامی،
    سال نو را بر شما و خانواده ارجمند و همه ی هموطنان خوبم تبریک عرض می کنم و امیدوارم سالی خوب و بابرکت زیاد و سرشار از سلامتی و شادابی داشته و همواره مورد عنایت خدای مهربان و امامان معصوم سلام الله علیهم و حضرت فاطمه ی زهرا سلام الله علیها باشید .

  3. با سلام خدمت اشکوریهای عزیز
    از این که کانونی تشکیل شده تا اشکوریها دور هم جمع شوند بسیار خوشحالم امیدوارم که از پتانسیل خوبی که در جوانان اشکوری هست نهایت استفاده به عمل آید به امید فردای بهتر برای مردمان اشکور و اشکوریهای مقیم سایر نقاط کشور عزیزمان ایران